Zpět

Treking v NP Severní Velebit a pohoda u moře

23. 05. 2018

Destinace: 

Chorvatsko

Délka: 

na 5 dnů

Cena: 

1 500 Kč (co je v ceně?)

Účastníci: 

4 až 7 již obsazeno 3

Místo setkání: 

Jihlava, autobusové nádraží
Máš dotaz k výletu? Zeptej se organizátora

Severní Velebit patří v silné "konkurenci" mnoha chorvatských pohoří mezi zdaleka najzářivější klenoty. A to doslova, neboť jeho bělostné vápencové skály svítí na desítky kilometrů daleko.

Hřebeny Velebitu nabízejí impozantní "letecké" výhledy na Jaderské moře a jeho ostrovy.

Budeme procházet krasové skalní labyrinty, míjet hluboké závrty, jeskyně a propasti se zbytky sněhu, projdeme listnaté i jehličnaté pralesy a jarní horské louky, kde se volně pasou koně.
V nižších polohách hor objevíme pozůstatky opuštěných samot a osad, kam nikdy nevedla cesta sjízdná pro auta.

Právě díky nedostupnosti pro člověka, členitosti terénu a dlouhým zimám se spoustou sněhu si příroda uchovala nebývalou druhovou pestrost rostlin, hub, hmyzu, plazů, obojživelníků, ptáků a savců.
Předmětem výzkumu jsou i tajemné formy života v neprobádaném krasovém podzemí.
Z velkých savců se vyskytuje jelen, kamzík, rys, vlk šedý a medvěd hnědý - toho se nám zde při předloňské výpravě poštěstilo pozorovat!

Díky zcela ojedinělé horské krajině a zachovalé přírodě byl r. 1999 vyhlášen národní park na ploše 109 km2, v nadmořských výškách 518 - 1676 mnm.

Náš trek bude nenáročný na převýšení díky parkování v 1 280 mnm. Z hlediska terénu převažují zpevněné chodníky, pěšiny a lesní cesty, výjimečně přejdeme i přes suťové pole, a kdo bude chtít, může si vylézt na několik skalnatých vyhlídek - tzv. "kuky".

Plán je promyšlený tak, abychom se vyhnuli větší koncentraci turistů (většinu NP projdeme mimo víkend) a viděli všechna top místa, i kdyby to některý den nešlo kvůli počasí.

Na treku budeme: St večer, Čt, Pá a So dopoledne.

V So sjedeme dolů k Jadranu a ubytujeme se v krásném apartmánu u moře, v historickém městečku Sveti Juraj. Teplota vody by měla být 18-21°C, vzduch 22-30°C, takže koupání a opalování v So, Ne a Po ráno. Večery grilování, povídání a výhledy na moře z terasy.

V Po v 11:00 odjezd, před 20:00 návrat do Jihlavy. (Do Prahy navazuje bus 20:15->21:55.)

Web NP Sjeverni Velebit: http://www.np-sjeverni-velebit.hr/park/
-------------------------------------

NOCOVÁNÍ: 2-3x horská chata, 2x apartmán u moře, asi 1x v horském přístřešku (zdarma).

Organizátor

Jakub Homola

Kolik nás to bude stát

cena
1 500 Kč

Celkem
1 500 Kč
Záloha
1 500 Kč

CENA zahrnuje: služby organizátora, rezervace ubytování, vstupné do NP, lékárna, mapy, GPS, předodjezdové instrukce. CENA nezahrnuje: - spolujízda autem: 1 850 Kč (vč. všech nákladů a rizik) - noclehy v apartmánu: 490 Kč (za 2 noci) - noclehy v horské chatě: 620 - 980 Kč (za 2-3 noci)

Itinerář

ODJEZD v 8:45 z Jihlavy, autobusového nádr. (v 8:35 přijíždí bus z Prahy) Na treku budeme: St večer, Čt, Pá a So dopoledne. V So sjedeme dolů k Jadranu a ubytujeme se v krásném apartmánu u moře, v historickém městečku Sveti Juraj. Teplota vody by měla být 18-21°C, vzduch 22-30°C, takže koupání a opalování v So, Ne a Po ráno. Večery grilování, povídání a výhledy na moře z terasy. V Po v 11:00 odjezd, před 20:00 návrat do Jihlavy. (Do Prahy navazuje bus 20:15->21:55.)